"suupilli" meaning in All languages combined

See suupilli on Wiktionary

Noun [Votic]

IPA: /ˈsuːpilːi/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈsuːpʲilːi] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -uːpilːi Etymology: suu (“mouth”) + pilli (“pipe, fife”). Cognates include Estonian suupill. Etymology templates: {{affix|vot|suu|pilli|t1=mouth|t2=pipe, fife}} suu (“mouth”) + pilli (“pipe, fife”), {{cog|et|suupill}} Estonian suupill Head templates: {{head|vot|noun}} suupilli Forms: no-table-tags [table-tags], suupilli [nominative, singular], suupillid [nominative, plural], suupilli [genitive, singular], suupillije [genitive, plural], suupillii [genitive, plural], suupilliä [partitive, singular], suupilliite [partitive, plural], suupillii [partitive, plural], suupillise [illative, singular], suupilli [illative, singular], suupilliise [illative, plural], suupilliz [inessive, plural], suupilliiz [inessive], suupillisse [elative, plural], suupilliisse [elative], suupillile [allative, plural], suupilliile [allative], suupillille [adessive, plural], suupilliille [adessive], suupillilte [ablative, plural], suupilliilte [ablative], suupillissi [plural, translative], suupilliissi [translative], ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. harmonica
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "suu",
        "3": "pilli",
        "t1": "mouth",
        "t2": "pipe, fife"
      },
      "expansion": "suu (“mouth”) + pilli (“pipe, fife”)",
      "name": "affix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "suupill"
      },
      "expansion": "Estonian suupill",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "suu (“mouth”) + pilli (“pipe, fife”). Cognates include Estonian suupill.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillije",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliite",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillilte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliilte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "suupilli",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "suu‧pil‧li"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "suu‧pil‧li"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic võrkko-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "harmonica"
      ],
      "id": "en-suupilli-vot-noun-KUD0NU69",
      "links": [
        [
          "harmonica",
          "harmonica"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈsuːpilːi/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈsuːpʲilːi]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-uːpilːi"
    }
  ],
  "word": "suupilli"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "suu",
        "3": "pilli",
        "t1": "mouth",
        "t2": "pipe, fife"
      },
      "expansion": "suu (“mouth”) + pilli (“pipe, fife”)",
      "name": "affix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "suupill"
      },
      "expansion": "Estonian suupill",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "suu (“mouth”) + pilli (“pipe, fife”). Cognates include Estonian suupill.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillije",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliite",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillilte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliilte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupillissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "suupilliissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "suupilli",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "suu‧pil‧li"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "suu‧pil‧li"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Votic/uːpilːi",
        "Rhymes:Votic/uːpilːi/3 syllables",
        "Votic compound terms",
        "Votic entries with incorrect language header",
        "Votic lemmas",
        "Votic nouns",
        "Votic terms with IPA pronunciation",
        "Votic võrkko-type nominals"
      ],
      "glosses": [
        "harmonica"
      ],
      "links": [
        [
          "harmonica",
          "harmonica"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈsuːpilːi/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈsuːpʲilːi]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-uːpilːi"
    }
  ],
  "word": "suupilli"
}

Download raw JSONL data for suupilli meaning in All languages combined (3.7kB)

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "suupilli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "suupilli",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "suupilli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "suupilli",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.